© Project Wytwórnia Marketingu
Gdzie pracuję
Na ten moment (przynajmniej do września) jest to tylko Poradnia Psychoaktywna. Zapis jest możliwy przez jej stronę. Myślę, że lepiej odsyłać tam zainteresowanych, bo system jest z rozwiązaniem potwierdzenia zapisu poprzez płatność przed sesją. Można więc wstawić link do strony Poradni (https://psychoaktywna.pl) wraz z instrukcją (która może się przydać, bo ta strona niestety nie jest najbardziej intuicyjna), np.:
Na spotkanie ze mną można zapisać się poprzez stronę Poradni Psychoaktywnej, z którą współpracuję: https://psychoaktywna.pl
Po otwarciu strony Poradni należy wybrać "Porada Terapeuty" > "Zarezerwuj termin - Porada Psychoterapeutyczna" > „Wybierz pracownika”
Konsultacje profilaktyczne i redukcja szkód
Używanie substancji psychoaktywnych czy podejmowanie jakichkolwiek innych zachowań nałogowych jest zawsze obarczone pewnym ryzykiem. Zachowania te wiążą się bowiem z szeregiem negatywnych konsekwencji, czy to zdrowotnych (w tym uzależnienia), czy społecznych (np. konflikty w relacjach z innymi), a czasem także prawnych. Te negatywne konsekwencje nie są jednak nieuchronne – można im przeciwdziałać. Poważne problemy zwykle nie pojawiają się też z dnia na dzień – można zapobiec ich rozwoju i eskalacji. Co więcej, szkody związane z zachowaniami nałogowymi nie dotykają w równym stopniu wszystkich, którzy je podejmują. Składa się na to bowiem wiele czynników od których zależy, czy zachowania te będą mniej lub bardziej bezpieczne.
Jako psychoterapeuta uzależnień i specjalista redukcji szkód oferuję pomoc na każdym etapie problemów związanych z zachowaniami nałogowymi, w tym z ich wczesną profilaktyką oraz zapobieganiu eskalacji do poważnych rozmiarów. Temat ten jest także przedmiotem mojej specjalizacji i badań naukowych, w których skupiam się na tzw. strategiach redukcji szkód, czyli zachowaniach przyczyniających się do ograniczania negatywnych konsekwencji zachowań nałogowych bez konieczności całkowitego ich zaprzestania.
WYKSZTAŁCENIE I DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Ukończyłem studia psychologiczne ze specjalnością kliniczną (na warszawskim Uniwersytecie SWPS), Specjalistyczne Szkolenie w Dziedzinie Psychoterapii i Rehabilitacji Uzależnień (w Instytucie Psychologii Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego), oraz specjalistyczne szkolenie w zakresie psychologicznej interwencji kryzysowej w sytuacjach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych podczas festiwali muzycznych (Kosmicare, Portugalia).
Odbyłem kilka staży klinicznych na oddziałach szpitali psychiatrycznych i w ośrodkach terapii uzależnień, oraz pracowałem w kilku publicznych i prywatnych placówkach zdrowia psychicznego. Od 2016 roku współpracuję z kilkoma krajowymi (Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Fundacja „Prekursor”) i zagranicznymi (APDES, Kosmicare) organizacjami zajmującymi się redukcją szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, w ramach czego działam jako edukator (tzw. partyworking), interwent kryzysowy i tzw. tripsitter podczas imprez klubowych lub masowych festiwali muzycznych.
Jako doktorant (w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie) prowadzę także badania, w których koncentruje się na poszukiwaniu skutecznych sposobów ograniczania szkód związanych z używaniem różnych substancji psychoaktywnych. Na potrzeby swoich dotychczasowych projektów naukowych otrzymałem dwa grany z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, a także stypendium programu Fulbrighta, w ramach którego spędziłem dziesięć miesięcy na Uniwersytecie Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych. Wyniki swoich badań prezentowałem na kilku międzynarodowych i krajowych konferencjach. Opublikowałem także kilkanaście artykułów naukowych i popularnonaukowych w tym zakresie.
Wsparcie psychologiczne i interwencja kryzysowa
Wierzę, że z wieloma problemami jesteśmy sobie w stanie poradzić mając oparcie w sobie samych i wsparcie z zewnątrz. Często jednak brakuje nam jednego lub drugiego. W odróżnieniu od psychoterapii, wsparcie psychologiczne i interwencja kryzysowa skupiają się na wydobyciu i wzmocnieniu zasobów, które już posiadamy, na stworzeniu bezpiecznych warunków do nieskrępowanej rozmowy, oraz na zapewnieniu wspierającej relacji, na której można się oprzeć stawiając czoła swoim wyzwaniom.
Prowadzę konsultacje, interwencje kryzysowe oraz udzielam wsparcia psychologicznego w szerokim spektrum problemów zdrowia psychicznego i trudności życiowych. Natomiast tam, gdzie nie czuję się kompetentny, przekierowuję do konkretnych lekarzy lub psychoterapeutów, którzy specjalizują się w danej dziedzinie.
WYKSZTAŁCENIE I DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Ukończyłem studia psychologiczne ze specjalnością kliniczną (na warszawskim Uniwersytecie SWPS), Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej (w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie), oraz specjalistyczne szkolenie w zakresie psychologicznej interwencji kryzysowej w sytuacjach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych podczas festiwali muzycznych (Kosmicare, Portugalia).
Doświadczenie w udzielaniu wsparcia psychologicznego zdobywałem jeszcze w trakcie studiów psychologicznych, jako wolontariusz w programie „Starszy Brat, Starsza Siostra” Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowym Sączu, w warszawskim Teatrze Terapeutycznym „Od-Nowa” dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, oraz jako psycholog i asystent osób niepełnosprawnych w warszawskiej Klubokawiarni „Życie Jest Fajne”, gdzie zatrudniane są osoby dorosłe ze spektrum autyzmu. W latach 2019-2021 pracowałem także jako terapeuta w mieszkaniu chronionym Szpitala Wolskiego im. dr. Anny Gostyńskiej w Warszawie, wspierając m.in. osoby po epizodzie psychotycznym. Od 2016 roku udzielam także wsparcia psychologicznego lub prowadzę interwencje kryzysowe i tzw. tripsitting podczas imprez klubowych lub masowych festiwali muzycznych.
Integracja doświadczeń psychodelicznych
Prowadzę integrację doświadczeń psychodelicznych, którą rozumiem jako pracę z treścią i/lub konsekwencjami doświadczeń pod wpływem substancji psychodelicznych (takich jak LSD, psylocybina, ketamina, DMT czy MDMA). Potrzeba integracji wynika wprost z samej natury doświadczeń psychodelicznych, które – pomimo swoich terapeutycznych potencjałów – są zwykle trudne, enigmatyczne, a nawet przytłaczające, często zostawiając po sobie zagubienie, lęk i inne niekorzystne objawy (np. utrzymujące się zmiany percepcji czy problemy ze snem). Ponadto, korzystne efekty doświadczeń psychodelicznych są zazwyczaj tymczasowe, a ich utrzymanie wymaga pewnych trzeźwych wysiłków. Integrację doświadczeń psychodelicznych postrzegam więc zarówno jako wsparcie w zrozumieniu i wdrożeniu w życie wyniesionych z tych doświadczeń wglądów (maksymalizacja korzyści), jak i jako wsparcie w poradzeniu sobie z wywołanymi przez nie trudnościami (minimalizacja szkód).
Prowadzę także konsultacje przygotowujące do doświadczeń pod wpływem substancji psychodelicznych, w których skupiam się na przeciwskazaniach do ich używania, ograniczaniu potencjalnych szkód, urealnianiu oczekiwań względem ich efektów oraz formułowaniu intencji.
WYKSZTAŁCENIE I DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Ukończyłem studia psychologiczne ze specjalnością kliniczną (na warszawskim Uniwersytecie SWPS), a aktualnie jestem w trakcie całościowego szkolenia certyfikacyjnego w zakresie redukcji szkód i integracji psychodelicznej (Postgraduate Certification in Psychedelic Harm Reduction and Integration), realizowanego przez jedną z czołowych szkół terapii i integracji psychodelicznej – Fluence, w Stanach Zjednoczonych.
W latach 2019-2021 byłem członkiem zespołu roboczego państw Grupy Wyszehradzkiej, w ramach którego opracowaliśmy zalecenia dotyczące pracy w zakresie integracji doświadczeń psychodelicznych dla specjalistów zdrowia psychicznego. Zalecenia te są przedmiotem publikacji w recenzowanym czasopiśmie naukowym. W ramach tego projektu zrealizowaliśmy również pilotażowy warsztat na ten temat, który miał miejsce w pierwszej europejskiej klinice psychodelicznej – Psyon. Psychedelická klinika, w Pradze czeskiej.
Jestem także ekspertem Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego oraz współzałożycielem inicjatywy “LIMINAL”, której celem jest udzielanie wsparcia oraz podnoszenie wiedzy i kompetencji w zakresie pracy z doświadczeniami psychodelicznymi.
Od paru lat, jako jedna z pierwszych osób w Polsce, zajmuję się integracją doświadczeń psychodelicznych w ramach konsultacji i indywidualnych spotkań terapeutycznych.
Psychoterapia zachowań nałogowych
Oferuję pomoc na każdym etapie problemów związanych z zachowaniami nałogowymi – od profilaktyki, przez psychoterapię uzależnień, do zapobiegania nawrotom. Nie straszna jest mi praca z problemowym piciem alkoholu, używaniem różnych nielegalnych substancji, czy z uzależnieniami behawioralnymi.
Najważniejsza jest dla mnie relacja z przedmiotem nałogu – substancją psychoaktywną, internetem, grą, itd. Skoro relacja ta powstała była potrzebna i pełni jakąś funkcję. Nie należy jej więc oceniać ale ją poznać. Relacji, które głównie szkodzą należy unikać. A te, które są mimo wszystko ważne, trzeba naprawić i umieć utrzymać. Ponadto, nie postrzegam uzależnienia jako problemu samego w sobie ale jako rezultat innych napotkanych lub ciągnących się za człowiekiem trudności. W swojej pracy wspieram więc także spotkanie i poradzenie sobie z nimi. Bliskie jest mi również podejście redukcji szkód, które postrzega abstynencje jako najskuteczniejszy ale nie zawsze możliwym lub pożądanym celem terapii zachowań nałogowych. Pracuję w kierunku wspólnie ustalonych celów.
WYKSZTAŁCENIE I DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE
Ukończyłem studia psychologiczne ze specjalnością kliniczną (na warszawskim Uniwersytecie SWPS), Specjalistyczne Szkolenie w Dziedzinie Psychoterapii i Rehabilitacji Uzależnień (w Instytucie Psychologii Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego), oraz specjalistyczne szkolenie w zakresie psychologicznej interwencji kryzysowej w sytuacjach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych podczas festiwali muzycznych (Kosmicare, Portugalia).
Doświadczenie zawodowe w tym zakresie zdobywałem odbywając staże kliniczne na oddziałach szpitali psychiatrycznych i w ośrodkach terapii uzależnień, a także pracując jako psychoterapeuta uzależnień w kilku publicznych i prywatnych placówkach zdrowia psychicznego w Warszawie (Poradnia Terapii Uzależnień Stowarzyszenia Jump’93, Centrum Pomocy i Wsparcia „Afterparty” Fundacji Edukacji Społecznej, Ośrodek Terapeutyczno-Rozwojowy „Holipsyche”, Poradnia Psychoaktywna). Od 2016 roku współpracuję z kilkoma krajowymi (Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Fundacja „Prekursor”) i zagranicznymi (APDES, Kosmicare) organizacjami zajmującymi się redukcją szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, w ramach czego działam m.in. jako edukator (tzw. partyworking), interwent kryzysowy i tzw. tripsitter podczas imprez klubowych lub masowych festiwali muzycznych.
Jako doktorant (w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie) prowadzę także badania, w których koncentruje się na poszukiwaniu skutecznych sposobów ograniczania szkód związanych z używaniem różnych substancji psychoaktywnych. Na potrzeby swoich dotychczasowych projektów naukowych otrzymałem dwa grany z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, oraz stypendium programu Fulbrighta, w ramach którego spędziłem dziesięć miesięcy na Uniwersytecie Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych. Wyniki swoich badań prezentowałem na kilku międzynarodowych i krajowych konferencjach. Opublikowałem także kilkanaście artykułów naukowych i popularnonaukowych w tym zakresie.
Substancje psychodeliczne (takie jak psylocybina, ketamina, LSD czy DMT) zwiększają neuroplastyczność i wywołują szereg intensywnych zmian percepcji, odczuwania emocji oraz myślenia i innych procesów poznawczych. Zmiany te składają się na doświadczenia psychodeliczne, które mają często głęboko osobiste znaczenie oraz rzucają wyzwanie utartym przekonaniom i schematom zachowań, z czym związany jest potencjał terapeutyczny. Wznowione w czasie ostatnich dwóch dekad badania nad medycznym zastosowaniem psychodelików (tzw. “renesans psychodeliczny”), dostarczają obiecujących wyników w leczeniu wielu problemów zdrowia psychicznego (w tym depresji, uzależnień, PTSD, zaburzeń lękowych czy zaburzeń odżywiania). Towarzyszące temu inwestycje sektora biznesowego oraz entuzjastyczne zainteresowanie mediów, przekładają się na wzrost chęci używania substancji psychodelicznych w różnych kontekstach (np. w ramach badań klinicznych, podczas festiwali muzycznych, ceremonii czy na własną rękę).
Tymczasem, z psychodelikami związanych jest także wiele zagrożeń, szczególnie w przypadku indywidualnych przeciwwskazań i zażywania w nieodpowiednich warunkach. Dotyczy to zarówno trudnych doświadczeń pod wpływem psychodelików (np. w związku z traumatycznymi wspomnieniami lub poczuciem dysocjacji), jak i ich niekorzystnych konsekwencji (np. intruzywne myśli, objawy somatyczne czy utrzymujące się zmiany percepcji). Stąd, w ostatnich latach obserwuję się rosnącą potrzebę integracji psychodelicznej, czyli wsparcia w przetworzeniu treści i wprowadzeniu w życie wglądów uzyskanych w trakcie doświadczenia psychodelicznego, jak również, w poradzeniu sobie z jego negatywnymi konsekwencjami, jeśli takie występują. Ze względu na swoją specyfikę, integracja psychodeliczna określana jest więc także jako pomost pomiędzy światem doświadczenia psychodelicznego, a życiem codziennym.
Wychodząc naprzeciw wyzwaniom i nadziejom związanym z substancjami psychodelicznymi, powołujemy do życia kooperacyjną inicjatywę LIMINAL, której celem jest podnoszenie wiedzy i kompetencji w zakresie pracy z doświadczeniami psychodelicznymi.
CZYM JEST LIMINAL?
LIMINAL powstał z połączenia sił i pasji dwójki przyjaciół - Jakuba Grenia i Michała Lasocika - których temat ten dosłownie zintegrował ze sobą.
W roku 2018 (jeszcze się nie znając) zostaliśmy bowiem zaproszeni do reprezentowania Polski w międzynarodowym projekcie mającym na celu opracowanie praktycznych zaleceń dla psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów i innych specjalistów zdrowia psychicznego, którzy mogą mieć do czynienia z osobami używającymi substancji psychodelicznych. Projekt ten był odpowiedzią na brak formalnego kształcenia i przygotowania do takiej pracy specjalistów zdrowia psychicznego, a jego zakończeniem, w roku 2020, była organizacja pilotażowego warsztatu w pierwszej europejskiej klinice oferującej terapię wspomaganą psychodelikami, Psyon - Psychedelická klinika.
Zainspirowani do lokalnych działań, od tamtej pory zrealizowaliśmy w Polsce już kilka warsztatów poświęconych integracji psychodelicznej. Warsztaty te zorganizowaliśmy pod patronatem Polskie Towarzystwo Psychodeliczne, oraz we współpracy z Instytut Psychosomatyki IPSOM, KetamineClinic.pl, Centrum Prosta Psychoterapia, Psychodeliczna Integracja oraz Terapia i Integracja Psychodeliczna, a także innymi ekspertami z różnych dziedzin. Jest to jednak jedynie początek, gdyż planujemy organizację także kolejnych warsztatów i innych działań w tym zakresie.
TERAPIA
Konsultuję, wspieram i prowadzę krótko- oraz długo-terminowe terapie. Pracuję z nastolatkami i dorosłymi, w języku polskim i angielskim. Zgodnie z własną eklektyczną naturą, korzystam z kilku szkół psychoterapeutycznych dobierając ich metody i perspektywy do bieżących potrzeb terapii. Pracuję pod stałą superwizją.
Psychological support and crisis intervention
I believe that we can cope with most difficulties by having a foothold in ourselves and support from others. However, we often lack one or the other. Unlike psychotherapy, psychological support and crisis intervention focus on bringing out and strengthening the resources we already have, creating a safe environment for uninhibited conversation, and providing a supportive relationship to lean on when facing one`s challenges.
I provide consultation, crisis intervention, and psychological support or counseling for a wide range of mental health problems and life difficulties.
As prevention is always better than treatment, apart from addiction psychotherapy I am also involved in education, harm reduction, and preventing the escalation of addictive behaviors. These practices are also a subject of my specialization and academic research, in which I focus on harm reduction strategies (i.e., behaviors that contribute to reducing the negative consequences of alcohol/drug use or other addictive behaviors, without necessarily stopping it altogether).
Prevention and harm reduction consultations
Using psychoactive substances or engaging in any other addictive behavior is always accompanied by certain risks. After all, these behaviors are associated with many adverse consequences, including health, social, or even legal problems. However, these consequences are not inevitable — it is possible to prevent them. Serious problems usually do not appear overnight — their progress and escalation can be avoided. Moreover, the harms associated with addictive behavior by no means affect everyone who engages in it equally. This is because many different factors make up whether these behaviors will be more or less safe.
Psychotherapy of addictive behaviors
In this practice, I believe that it is essential to focus on the relationship with the object of addiction — a psychoactive substance, the internet, a computer game, shopping, etc. Since this relationship was formed it was needed and has some function. It thus should not be judged but recognized and honored. Relationships that are mainly harmful should be avoided. And those that are nevertheless important should be fixed and maintainable. Moreover, I do not see addiction as a problem in itself but rather as a result of other difficulties (such as life crises, traumatic experiences, relationship problems, chronic pain, symptoms of depression, or ADHD). In my work, I therefore support meeting and dealing with these difficulties as well. I also draw on the harm reduction approach, which sees abstinence as the most effective but not always a possible or desirable goal of addictive behaviors treatment. But most importantly, I carry out the therapeutic process toward mutually agreed-upon goals.
As a psychologist, addiction psychotherapist, and harm reduction specialist, I offer support at every stage of the problems associated with substance use or other addictive behaviors — from prevention and early intervention, through psychotherapy, to relapse prevention. I feel confident in working with either problem drinking, use of various illicit substances, or behavioral addictions.
I have been involved in the field of psychedelic integration for several years now. My experience includes providing interventions for difficult experiences under psychedelics in the recreational settings of parties and festivals, support in analyzing and incorporating insights from psychedelic experiences as part of clinical practice, as well as conducting integration sessions for ketamine-assisted therapy patients. In addition, I offer consultations preparing for psychedelic experiences, in which the focus is on contraindications for using psychedelics, mitigation of their potential harms, and clarification of one's expectations and intention towards the effects of these substances. I also engage in research and education concerning the subject of psychedelic integration.
Integration of psychedelic experiences
The need for integration arises from the very nature of psychedelic experiences, which — despite their therapeutic potentials — are usually difficult, enigmatic, and even overwhelming, often leaving behind confusion, anxiety, and other adverse symptoms (such as persistent perceptual changes or sleep problems). In addition, the beneficial effects of psychedelic experiences are usually temporary and require some sober efforts to be sustained. I thus see psychedelic integration as a work with the content and/or consequences of psychedelic experiences, which includes both support in understanding and implementing the insights gained (maximizing benefits), as well as support in coping with the related difficulties (minimizing harms).
Therapeutic practice
I provide consultations, psychological support, crisis intervention, as well as short- and long- term psychotherapy. My specialization includes the integration of psychedelic experiences and addictive behaviors psychotherapy, but I also work with a wide range of other mental health problems and provide support during various life crises. I work with adolescents and adults, in both English and Polish. Given my eclectic nature, I employ several psychotherapeutic approaches, adapting their methods and perspectives to the current needs of the therapeutic process. I am continuously pursuing further education in this regard, and I conduct my practice under constant supervision.