ALBUQUERQUE (USA) • 2022–2023
STYPENDIUM PROGRAMU FULBRIGHTA, UNIVERSITY OF NEW MEXICO
Dziesięcio-miesięczny pobyt w USA, realizacja badań własnych oraz współpraca naukowa z zespołem Center of Alcohol, Substance Use, And Addictions (CASAA).
STUDIA
LIMANOWA • 2007-2011
TECHNIK INFORMATYK, ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH IM. JANA PAWŁA II
WARSZAWA • 2011–2016
MAGISTER PSYCHOLOGII KLINICZNEJ, UNIWERSYTET SWPS
Praca dyplomowa: „Zniekształcenia poznawcze jako mediator związku traumy i doświadczeń podobnych do psychotycznych u osób zdrowych dorosłych”.
Studia rozpoczęte na Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University (WSB-NLU) w Nowym Sączu w roku 2011. W 2013 r. przeniesienie na SWPS.
WARSZAWA • 2017–W TOKU
STUDIA DOKTORANCKIE, INSTYTUT PSYCHIATRII I NEUROLOGII
Realizacja badań własnych w zakresie zapobieganie szkodliwemu używaniu substancji psychoaktywnych wśród osób młodych (Promotor: dr hab. Krzysztof Ostaszewski). Udział w projektach badawczych Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
SZKOLENIA I KURSY
IDANHA-A-NOVA, (PORTUGALIA)• 2018
KOSMICARE. HARM REDUCTION & PSYCHEDELIC RESEARCH
SPECJALISTYCZNE SZKOLENIE (16h) oraz PRAKTYKA (36h) w zakresie psychologicznej interwencji kryzysowej w sytuacjach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych podczas festiwali muzycznych. Współtworzenie zespołu Psychedelic Emergency Hub na festiwalu BOOM 2018.
PODGORICA (CZARNOGÓRA), KIJÓW (UKRAINA) • 2018
YOUTH ORGANISATIONS FOR DRUG ACTION IN EUROPE
Szkolenie w zakresie lokalnych strategii pracy z osobami używającymi narkotyków (70h)
WARSZAWA • 2017–2018
STUDIUM POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ I INTERWENCJI KRYZYSOWEJ, IPZ
ZAJĘCIA TEORETYCZNE ORAZ PRACA WARSZTATOWA (270h). Trening interpersonalny/intrapsychiczny (80h).
WARSZAWA • 2018–2022
SPECJALISTA PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ, INSTYTUT PSYCHOLOGII ZDROWIA (IPZ)
SPECJALISTYCZNE SZKOLENIE W DZIEDZINIE PSYCHOTERAPII I REHABILITACJI UZALEŻNIEŃ.
Zajęcia teoretyczne i warsztaty pracy indywidualnej oraz w ramach społeczności terapeutycznej (480h).
Praca własna: trening interpersonalny oraz intrapsychiczny (80h); staż kliniczny (80h); superwizja (70h).
Stypendium Erasmus+ przyznane w roku 2017 na odbycie stażu zawodowego w Portugalii.
Stypendium dla najlepszych doktorantów przyznawane przez Doktorancką Komisję Stypendialną Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Otrzymane w latach 2018, 2019, 2020 i 2021.
Stypendium doktoranckie przyznawane przez Doktorancką Komisję Stypendialną Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przyznane na lata 2018-2021.
Nagroda Rady Naukowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w dziedzinie psychologii i nauk społecznych im. prof. Stefana Ledera, za publikację: Drinking and alcohol-relatd problems among at-risk adolescents: The role of protective behavioral strategies. Addictive Behaviors 2021; 114: 1-11.
Stypendium naukowe „Fulbright Junior Research Award”. 10-miesięczy pobyt w wybranym ośrodku naukowym w Stanach Zjednoczonych.
Stypendia
Nagrody
“WSPIERANIE BADAŃ NAUKOWYCH W OBSZARZE CZYNNIKÓW RYZYKA I CZYNNIKÓW CHRONIĄCYCH PRZED PROBLEMAMI WYNIKAJĄCEGO Z PICIA ALKOHOLU”. (2017-2019).
Projekt finansowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jako zadanie Narodowego Programu Zdrowia 2016- 2020. Moje role: współpraca w realizacji badań, analizie danych i upowszechnianiu jego wyników.
“ANALIZA JAKOŚCIOWA STYLU ŻYCIA 17-18-LETNICH UŻYTKOWNIKÓW SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH” (2018).
Projekt finansowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii jako zadanie Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Moje role: współpraca przy opracowaniu projektu i złożeniu wniosku o grant, główny realizator badań, współpraca przy analizie danych i opracowaniu raportu.
“NARKOTYKI, ZDROWIE PSYCHICZNE I REDUKCJA SZKÓD” (2020-2021).
Projekt finansowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Moje role: opracowanie projektu i złożenie wniosku o grant, główny realizator badań, współpraca przy analizie danych, opracowaniu raportu i upowszechnianiu wyników.
“ADDICTION RESEARCH TEAM (ART) 2.0” (2022-2023).
Wieloośrodkowe badanie wzorów, czynników i konsekwencji używania substancji psychoaktywnych wśród studentów szkół wyższych w USA. Moja role: współpraca przy organizacji i realizacji badań, a także analiza danych i upowszechnianie wyników.
PRACA BADAWCZA
ONLINE • OD 8/2022
PSYCHOTERAPEUTA UZALEŻNIEŃ, PORADNIA PSYCHOAKTYWNA
Prowadzenie konsultacji w zakresie profilaktyki i redukcji szkód, indywidualnej psychoterapii uzależnień oraz integracji doświadczeń psychodelicznych.
PRACA PSYCHOLOGA / TERAPEUTY
KALKUTA, INDIE • 2013
WOLONTARIAT, T.E.A.C.H. NGO
Dwumiesięczny wolontariat edukacyjny w ramach programu „Global volunteer” (AIESEC).
WARSZAWA • 2015–2016
ASYSTENT OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, TEATR TERAPEUTYCZNY OD-NOWA
Udział zajęciach psychodramy/arteterapii z grupą terapeutyczną złożoną z osób z niepełnosprawnościami lub diagnozą spektrum autyzmu. Współpraca w przygotowywaniu i realizacji trzech sztuk teatralnych wystawianych w Warszawie, Gdańsku i Łodzi.
WARSZAWA • 10/2019–2/2021
TERAPEUTA, SZPITAL WOLSKI IM. DR. ANNY GOSTŃSKIEJ
Regularne dyżury w mieszkaniu chronionym projektu „Warszawski Zintegrowany System Leczenia i Wspierania Środowiskowego Osób z Zaburzeniami Psychicznymi”. Prowadzenie konsultacji indywidualnych oraz zajęć grupowych. Opracowanie i ewaluacja indywidualnych programów usamodzielnienia.
WARSZAWA • 8/2020–6/2022
PSYCHOTERAPEUTA UZALEŻNIEŃ W PROCESIE CERTYFIKACJI, PORADNIA TERAPII UZALEŻNIEŃ STOWARZYSZENIA JUMP'93
Prowadzenie indywidualnej psychoterapii uzależnień oraz konsultacji w zakresie redukcji szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, a także readaptacji społecznej.
WARSZAWA • 8/2020–6/2022
PSYCHOTERAPEUTA UZALEŻNIEŃ W PROCESIE CERTYFIKACJI, OŚRODEK TERAPEUTYCZNO-ROZWOJOWY „HOLIPSYCHE”
Prowadzenie konsultacji w zakresie profilaktyki i redukcji szkód, indywidualnej psychoterapii uzależnień oraz integracji doświadczeń psychodelicznych.
© Projekt i wykonanie Wytwórnia Marketingu
Integracja
doświadczeń psychodelicznych
Z zagadnieniem tym zetknąłem się po raz pierwszy działając jako edukator, interwent kryzysowy i tripsitter podczas wielu imprez klubowych i festiwali muzycznych, w trakcie których uczestnicy sięgają m.in. po substancje psychodeliczne i nierzadko potrzebują wsparcia w poradzeniu sobie z ich specyficznym efektami. Praca ta od samego początku przychodziła mi bardzo naturalnie, wiec chętnie się w nią angażowałem. W roku 2018 przeszedłem specjalistyczne szkolenie Kosmicare Harm Reduction & Psychedelic Research, w zakresie postępowania w nagłych przypadkach związanych z używaniem psychodelików. Współtworzyłem wtedy również zespół Kosmicare Psychedelic Emergency Hub w trakcie festiwalu BOOM w Portugalii, będącego największym na świecie wydarzeniem kultury psychodelicznej. Rok później zostałem zaproszony do oficjalnego zespołu roboczego państw Grupy Wyszehradzkiej, który miał opracować zalecenia dotyczące integracji doświadczeń psychodelicznych dla specjalistów zdrowia psychicznego. Współpraca ta zaowocowała publikacją w recenzowanym czasopiśmie naukowym, oraz współzałożeniem przeze mnie lokalnej inicjatywy skupionej na wsparciu i edukacji w zakresie pracy z doświadczeniami psychodelicznymi w Polsce. Od tamtej pory prowadzę integrację doświadczeń psychodelicznych w ramach swojej praktyki terapeutycznej, oraz sesję integracyjne dla pacjentów terapii wspomaganej ketaminą w KetamineClinic. Stale się w też w tym zakresie dokształcam. Jestem w trakcie całościowego szkolenia certyfikacyjnego Psychedelic Harm Reduction and Integration, prowadzonego przez Fluence w Stanach Zjednoczonych. W roku 2023 uczestniczyłem w pierwszym zorganizowanym w stanie Oregon warsztacie treningowym dla terapeutów integracyjnych (Fluence Psychedelic Integration Experiential Practice Retreat), oraz w pierwszym europejskim szkoleniu MAPS w zakresie terapii wspomaganej MDMA. Ponadto, inicjuje również wciąż brakujące badania naukowe nad integracją psychodeliczną. Aktywnie wspieram także działania Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.
Badania naukowe
Po ukończeniu studiów, będąc już skupiony na pracy z osobami mającymi do czynienia z substancjami psychoaktywnymi, odbyłem staż zawodowy w Portugalii, który zainspirował mnie także do pracy naukowej. Jeszcze tego samego roku rozpocząłem studia doktoranckie w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koncentrując swoje badania na poszukiwaniu skutecznych strategii ograniczania ryzyka i szkód związanych z używaniem różnych substancji psychoaktywnych. Na realizację swoich projektów badawczych uzyskałem trzy granty z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Wyniki dotychczasowych badań z wyróżnieniami publikowałem w czasopismach naukowych oraz prezentowałem podczas krajowych i międzynarodowych konferencji. W latach 2022-2023 byłem także stypendystą Programu Fulbrighta, w ramach czego odbyłem 10-miesięczny pobyt w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracowałem z wiodącym w mojej dziedzinie badawczej ośrodkiem naukowym — Center of Alcohol, Substance Use, And Addictions (CASAA) przy Uniwersytecie Nowego Meksyku. W trakcie studiów doktoranckich, moje zainteresowania i zaangażowania rozrastały się coraz bardziej w kierunku redukcji szkód i integracji doświadczeń psychodelicznych.
Psychologia i psychoterapia
Podczas studiów magisterskich z psychologii klinicznej na warszawskim Uniwersytecie SWPS zajmowało mnie wiele tematów, jednak najbardziej interesowałem się zagadnieniami psychologii traumy, psychofarmakologii, odmiennych stanów świadomości i uzależnień. Chcąc zdobywać praktyczne doświadczenie zawodowe odbyłem kilka staży na oddziałach szpitali psychiatrycznych oraz w ośrodkach terapii uzależnień. Współpracowałem również z wieloma organizacjami pozarządowymi realizującymi zadania z zakresu redukcji szkód poza murami placówek służby zdrowia. Równolegle ukończyłem Studium Pomocy Psychologicznej i Interwencji Kryzysowej, a później także 3,5-letnie Specjalistyczne Szkolenie w Dziedzinie Terapii i Rehabilitacji Uzależnień, w Instytucie Psychologii Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Dzięki temu rozpocząłem swoją praktykę psychoterapeutyczną, do czego od dawna już grawitowałem. A chwilę później okazało się, że moje miejsce jest także w placówkach naukowych.
dr n. med. Jakub Greń
Pochodzę z Laskowej — niewielkiego miasteczka schowanego pomiędzy łagodnymi szczytami na południu Polski. Kocham drzewa i lasy, czytanie książek i uzupełnianie dziennika, kocham też muzykę – to jak mnie i mną porusza, oraz tą nigdy-nie-milknącą-przestrzeń-pomiędzy-uszami. Kocham również rozmowy, gotowanie i robienie zdjęć, oraz kawę i czekoladę (byle nie gorzką), a także pracę nad wcielaniem w życie idei, które uważam za słuszne, i zmian, które uważam za potrzebne. Od najmłodszych lat byłem napędzany przez empatię oraz chęć zrozumienia siebie i innych, co doprowadziło mnie do studiowania psychologii — starożytnej dyscypliny ale młodej nauki, skupionej na zrozumieniu i pomaganiu ludziom w wymiarze o wiele subtelniejszym niż ciało, ale znacznie solidniejszym od duszy.
Moje certyfikaty i wyróżnienia