ENG

PL 

Jakub Greń

© Projekt i wykonanie Wytwórnia Marketingu

Jakub Greń
Jakub Greń

Miejsce na treść.

Hasło reklamowe

Miejsce na krótki tekst.

Jakub Greń

Zapisz się na warsztat 

Bądź na bieżąco 

Nasze warsztaty 

Więcej informacji 

Czym jest LIMINAL?

LIMINAL to współzałożona przeze mnie i Michała Lasocika inicjatywa wychodząca naprzeciw wyzwaniom i nadziejom związanym z substancjami psychodelicznymi. Jej celem jest udzielanie wsparcia, oraz podnoszenie wiedzy i kompetencji w zakresie pracy z doświadczeniami psychodelicznymi. Cel ten realizujemy między innymi poprzez organizacje cyklicznych warsztatów dla różnych specjalistów zdrowia psychicznego, oraz poprzez wystąpienia na ten temat w ramach konferencji naukowych, wykładów i podcastów, a także podczas spotkań dla organizacji pozarządowych czy uniwersyteckich kół naukowych. Publikujemy również artykuły poświęcone potrzebie i praktyce integracji doświadczeń psychodelicznych.

Potrzeba integracji psychodelicznej

Tymczasem, z psychodelikami związanych jest także wiele zagrożeń, szczególnie w przypadku indywidualnych przeciwwskazań i zażywania w nieodpowiednich warunkach. Dotyczy to zarówno trudnych doświadczeń pod wpływem psychodelików (np. w związku z traumatycznymi wspomnieniami lub poczuciem dysocjacji), jak i ich niekorzystnych konsekwencji (np. intruzywne myśli, objawy somatyczne czy utrzymujące się zmiany percepcji). Stąd, w ostatnich latach obserwuję się rosnącą potrzebę integracji psychodelicznej, czyli wsparcia w przetworzeniu treści i wprowadzeniu w życie wglądów uzyskanych w trakcie doświadczenia psychodelicznego, jak również, w poradzeniu sobie z jego negatywnymi konsekwencjami, jeśli takie występują. Ze względu na swoją specyfikę, integracja psychodeliczna określana jest więc także jako pomost pomiędzy światem doświadczenia psychodelicznego, a życiem codziennym. Więcej o potrzebie integracji doświadczeń psychodelicznych możesz usłyszeć m.in. w moim wykładzie dla "Strefy Psyche" Uniwersytetu SWPS.

Renesans psychodeliczny

Substancje psychodeliczne (takie jak psylocybina, ketamina, LSD czy DMT) zwiększają neuroplastyczność i wywołują szereg intensywnych zmian percepcji, odczuwania emocji oraz myślenia i innych procesów poznawczych. Zmiany te składają się na doświadczenia psychodeliczne, które mają często głęboko osobiste znaczenie oraz rzucają wyzwanie utartym przekonaniom i schematom zachowań, z czym związany jest potencjał terapeutyczny. Wznowione w czasie ostatnich dwóch dekad badania nad medycznym zastosowaniem psychodelików (tzw. “renesans psychodeliczny”), dostarczają obiecujących wyników w leczeniu wielu problemów zdrowia psychicznego (w tym depresji, uzależnień, PTSD, zaburzeń lękowych czy zaburzeń odżywiania). Towarzyszące temu inwestycje sektora biznesowego oraz entuzjastyczne zainteresowanie mediów przekładają się na wzrost chęci używania substancji psychodelicznych w różnych kontekstach (np. w ramach badań klinicznych, podczas festiwali muzycznych, ceremonii czy na własną rękę).

Liminalność

Liminalny (od łac. līmen – próg) oznacza „przejściowy”, „graniczny”, „zawieszony pomiędzy stanami”. W antropologii określenia tego używa się do opisu fazy procesów inicjacji bądź rytuałów przejścia, w której osoba opuściła już swój poprzedni stan, ale jeszcze nie w pełni przeszła do następnego. Z kolei w psychologii, termin ten odnosi się do tzw. “stającej się dorosłości”, czyli okresu rozwojowego, który rozciąga się pomiędzy statusem dziecka a osoby dorosłej. Naszym zdaniem jest to również dobre określenie dynamiki i charakteru doświadczeń pod wpływem substancji psychodelicznych, jak i stanu towarzyszącego niektórym osobom mającym te doświadczenia za sobą.

Zapisz się na warsztat ​​​​​​​

Bądź na bieżąco ​​​​​​​

Warsztat pogłębiający „Integracja doświadczeń psychodelicznych — Praktyka i Zastosowania”

Wydarzenie to stanowi kontynuacje warsztatów „Teoria i Praktyka” i adresowane jest osób, które wzięły udział w jednej z ich edycji. Tym razem nacisk położony jest już bardziej na praktykę. Podczas tych warsztatów prezentowane są kolejne podejścia do pracy z treścią i konsekwencjami doświadczeń psychodelicznych. Omówione są także wybrane przypadki z integracji psychodelicznej w gabinecie terapeutycznym oraz w ramach prowadzonej w Polsce terapii wspomaganej ketaminą. Wyznając zasadę, że nie ma uniwersalnego rozwiązania, które pasuje do wszystkich tworzymy tam również przestrzeń do wymiany myśli, pomysłów i interwencji, co umożliwia uczestnikom wczucie się w rolę osoby wspierającej integrację psychodeliczną. Natomiast zaproszeni naukowcy dzielą się aktualną wiedzą z obszaru badań nad medycznym zastosowaniem psychodelików oraz filozoficznymi implikacjami doświadczeń pod wpływem psychodelików.

Warsztat „Integracja doświadczeń psychodelicznych — Teoria i Praktyka”

Ten dwudniowy warsztat adresowany jest do specjalistów zdrowia psychicznego, a jego celem jest przedstawienie niezbędnej wiedzy oraz wybranych metod pracy z osobami, które planują lub mają już za sobą doświadczenie psychodeliczne. Osoby takie coraz częściej zgłaszają się po wsparcie w jego zrozumieniu, włączeniu w życie płynących z niego wglądów, czy też poradzeniu sobie z jego niekorzystnymi konsekwencjami. W skład prowadzących ten warsztat wchodzą psycholodzy kliniczni, psychoterapeuci różnych podejść, specjalista terapii uzależnień, prawnik oraz lekarz psychiatra. Program warsztatu obejmuje wykłady i ćwiczenia praktyczne dotyczące: aktualnej wiedzy na temat mechanizmów i efektów działania psychodelików na mózg i psychikę człowieka; definicji i celów integracji doświadczeń psychodelicznych; przeglądu dotychczasowych modeli i podejść psychoterapeutycznych stosowanych w integracji doświadczeń psychodelicznych; a także prawnych i psychiatrycznych aspektów tego zagadnienia.

Nasze warsztaty

Od paru lat realizujemy w Polsce warsztaty poświęcone psychodelikom i integracji psychodelicznej. Warsztaty te organizujemy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego oraz we współpracy z licznymi ekspertami z różnych dziedzin. Oprócz kolejnych edycji dotychczasowych warsztatów, planujemy także organizacja nowych wydarzeń i innych działań w tym zakresie.

Posłuchaj 

Posłuchaj o integracji psychodelicznej i warsztatach LIMINAL

O zagrożeniach związanych z używaniem substancji psychodelicznych, o definicji i celach integracji psychodelicznej, o tym jak proces ten przebiega w praktyce, o tym jakie metody i podejścia psychoterapeutyczne wykorzystuje się w takiej pracy, o swoich doświadczeniach w integrowaniu doświadczeń psychodelicznych, a także o organizowanych przez nas warsztatach LIMINAL, opowiedziałem razem z Michałem Lasocikiem w odcinku podcastu Psychodelicje, prowadzonego przez Macieja Lorenca dla radia NEWONCE.

Przeczytaj wersję w języku polskim 

Przeczytaj oryginał w języku angielskim 

Powrót z króliczej nory

W prestiżowym czasopiśmie naukowym Frontiers of Psychology opublikowany został kompleksowy artykuł, którego jestem dumnym współautorem (dostępne jest również polskie tłumaczenie). Publikacja ta zawiera zarówno teoretyczne jak i praktyczne wskazówki dotyczące integrowania doświadczeń psychodelicznych. Stanowi także aktualny przegląd literatury naukowej na ten temat. W naszym zamierzeniu było aby praca ta służyła jako przystępne źródło informacji dla psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów i innych specjalistów zdrowia psychicznego, którzy mogą zetknąć się z osobami zainteresowanymi używaniem psychodelików, bądź osobami potrzebującymi wsparcia w związku z ich doświadczeniami psychodelicznymi. Tym samym, publikacja ta przyczynia się także do rozwoju młodej dziedziny jaką jest integracja doświadczeń psychodelicznych. Zapraszam do (lektury) powrotu z króliczej nory!

Powstanie inicjatywy LIMINAL

LIMINAL powstał z połączenia sił i pasji dwójki przyjaciół, których ten temat dosłownie zintegrował ze sobą. W 2018 roku, razem z moim przyjacielem Michałem Lasocikiem, które jeszcze wtedy nie znałem, zostaliśmy zaproszeni do reprezentowania Polski w międzynarodowym projekcie mającym na celu opracowanie praktycznych wskazówek dla psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów i innych specjalistów zdrowia psychicznego, którzy mogą mieć do czynienia z osobami używającymi substancji psychodelicznych. Projekt ten był odpowiedzią na brak formalnego kształcenia i przygotowania do takiej pracy wśród specjalistów zdrowia psychicznego. Zakończeniem tego projektu, w roku 2020, była organizacja pilotażowego warsztatu w pierwszej europejskiej klinice oferującej terapię wspomaganą psychodelikami, PSYON–Psychedelická klinika, co zainspirowało nas do lokalnych działań w naszym kraju.